Armování 🗜️
Začínáme připravovat armovací koše do věnce. Taktika je nejprve připravit třmínky z tyčí průměru 8mm, následně je svázat k jedné straně koše a poté přidat druhou stranu.
Věnec bude 30cm široký a 25cm vysoký – výsledné rozměry třmínku tak dimenzujeme na 25x20cm + nějaký menší přesah. Vyrábíme si provizorní “ohýbák” za pomocí trámu a hřebíků a trubkou pak jde ohýbání poměrně snadno.
Na nějaké “lešení” pokládáme 4 tyče (nad okna a dveře pak dáváme 3 tyče z každé strany min. 40cm do stran otvoru) R14 a na ně postupně navlékneme odhadovaný počet třmínků. 2 tyče ještě dále podepřeme aby byly výš (o oněch 20cm) než spodní dvě tyče. Pak postupně třmínky svazujeme. Nejprve v horních rozích a jakmile je toto hotové, celý koš otočíme vzhůru nohama a svážeme druhé 2 tyče. Pravděpodobně se nejedná o nejefektivnější způsob ale zároveň nás lepší úplně nenapadl. Takto máme základní koš hotový.

Hotové koše přesouváme na zdi a na místě je nyní potřeba jednotlivé koše svázat k sobě. Primárně se jedná o spoje v rozích (pravé úhly) a v T spojích. Tady je docela podstatný detail, který mi při objednávání armatury nedošel. Na jeden roh je potřeba 6ks ohnutých tyčí (dělali jsme 1m dlouhé – 50cm jedna strana). 2 tyče na horní stranu, 2 tyče na dolní stranu a poté ještě 2 tyče na “bok” aby byly koše spojené i zvenku. Na T spoje je pak zapotřebí kusů 8. 4ks na horní stranu (2 doleva, 2 doprava) a to samé zezdola. Zezačátku se mi to zdálo příšerně komplikované a vlastně to bylo občas i docela složité na sestavení a celé to připomínalo ježka v kleci, nakonec ale sestavené spoje vypadají dobře a i pohledem to dává smysl. Aspoň myslím.
Jelikož na věnec budeme pokládat betonové panely, které nebudou uložené na celé šířce věnce a bude potřeba udělat vlastně druhý věnec ještě kolem samotných panelů, bylo nám doporučeno “vystrčit” třeba každý 1m jednu tyč svisle tak, aby se druhý věnec spojil s tím prvním. Na vnější stranu koše jsme tak všude ještě dovázali svislé tyče R14 o délce zhruba 40-45cm (30cm první věnec, 20cm druhý).
Ještě bych rád zmínil nějaké technické aspekty, které mi také přišly důležité.
Původně jsem doufal, že budeme koše svazovat koupenými úvazky a rádlovačkou, ani jedno se nám ale neosvědčilo. Úvazky byly příliš tenké pokud jsme je dávali jenom jako 1 drát a zároveň příliš krátké pokud bychom je chtěli uvázat dvojitě. Částečným řešením bylo použít 2 úvazky společně.
Práci s rádlovačkou jsem po chvíli vzdal. Možná to bylo nekvalitním kusem, ale hrozně se zasekávala což znamenalo, že byla prakticky nepoužitelná. Určitě bych ji nikomu nedoporučil. Všechno jsme nakonec svazovali za pomoci 1.4mm vázacího drátu v metráži a hřebíku (80-100mm) jímž jsme dráty utahovali.
Co se týče množství drátu tak jsem neměl nejmenší tušení jak ho odhadnout. Resp. asi by bylo možné spočítat všechny spoje, délku drátu na jeden spoj atd. ale to mi nepříjde jako efektivně strávený čas a tak jsme prostě nejdřív jenom koupili 2kg drátu, z toho něco svázali, odhadli na kolik nám tak vystačí a pak dokupovali další drát. Pokud bych si měl něco doporučit na příště tak by to bylo koupit prostě rovnou třeba 10kg 1.4mm drátu v hutních materiálech (ne připravené svazky ve stavebninách), kde se prodává na kilogramy za dobrou cenu a mít tak větší klid s neustálým dokupováním.