Sádrokartonové podhledy 🔝
Postupujeme ke stropům, resp. sádrokartonovým podhledům.
Začínám sehnáním materiálu. Poptávám ve všech stavebninách, nabídky porovnávám cenově, ale hlavně také obsahově i za pomocí AI, drobně upravuji a za pár dní doráží dodávka. Obecně nic moc speciálního – UD profily na obvod, CD profily na rastr, ocelové hmoždinky do stropu, natloukací hmoždinky do zdí, dráty s okem, spojky, vata, parozábrana, lepidlo na parozábranu, hliníkové pásky, skelné pásky, výztužné pásky, pěnové těsnicí pásky, šroubky a samozřejmě samotné 12,5mm sádrokartonové desky. Někdo dává nějaké speciální desky jako modré akustické nebo třeba protipožární všude. Volil jsem bílou klasiku všude kromě koupelny a WC – tam šla samozřejmě zelená varianta.
No a teď už to jenom udělat 😀. Tohle byla práce, kterou jsem věděl, že rozhodně nechci dělat sám. Hlavně kvůli broušení, ale také nutnosti buď dalšího pomocníka nebo speciálního nářadí (zvedák, žirafa..). Začal jsem tedy poptávat na poptávkových portálech i oslovovat lidi napřímo co najdu na Google mapách. Musím říct, že mě překvapilo, že cena práce je zhruba 3x dražší než materiál. Každopádně jsme se s jedním sádrokartonářem domluvili s nástupem hned další den s tím, že hotovo bude za týden.
Velmi brzo nám vyvstaly otázky ohledně umístění světel a ostatních stropních prvků a vzpomněli jsme si i na garnýže. Pro každou místnost jsme tak do půdorysu vyznačili přesné požadované umístění světel, rekuperace atd. Na poslední chvíli jsem ještě přidávál kabely pro bodovky v kuchyni.
Další na řadě byly garnýže. Jsou asi 3 možnosti – klasická viditelná kolejnice namontovaná na hotovém podhledu, kolejnice vnořená v sádrokartonu zarovnaná ve stejné úrovni jako strop a nebo stropní nika aby kolejnice/garnýž nebyla vidět vůbec. Třetí variantu jsme zavhrli ihned, jelikož se nám nelíbila. Kolejnice na montáž do i ná sádrokarton stály v podstatě stejně, takže volba padla na zapuštěné kolejnice. Zbýval už jenom materiál. Je k dispozici buď kovová, nebo plastová. Cenový rozdíl je znatelný, ale kvalita také. Byť s notným skřípáním zubů tak objednávám kovové kolejnice do všech pokojů kromě koupelny, WC a chodby. Ložnice a dětský kolejnice dvojitá. Dohromady 10 tis a ještě k tomu navíc práce, která není v ceně samotného podhledu.
V neposlední řadě se musíme domluvit jak budou zakončené rohy, neboli napojení vodorovné konstrukce stropu (sadrokartonu) na omítnutou zeď. Buď klasika – akrylový tmel, který prý ale se stroprocentní jistotou časem popraská, ale je v ceně a nebo se použijí speciální výztužné pásky, které naopak určitě nepopraskají, ale cena vč. materiálu je téměř 20tis. Delší dobu pracujeme s tím, že prostě dáme klasický akryl s tím, že vybereme nějaký kvalitní. Zakoupil jsem Illbruck LD705, který se mi zdá solidní. Nakonec se však domlouváme, že rohové pásky přecejen uděláme ať máme klid.
První den tak byl hotový rastr, další den vata a parozábrana, pak záklop, následně tmelení a broušení. Výsledek vypadá skvěle, jenom se to bohužel celé protáhlo na neočekáváné 2-3 týdny a finančně mě to také celé dost nemile překvapilo.
Doporučuji si při domlouvání přesně specifikovat rozsah a ceny prací. Hlavně věci jako vatu, parozábranu, garnýže, vytahování kabelů a rekuperace či rohové pásky. Všechno toto je účtováno zvlášť mimo standardní “rastr a záklop”. Dejte si také pozor na umístění rekuperace – několikrát se nám stalo, že rastr rekuperaci překážel a pak jsme museli s vývody různě šachovat.