Nastal čas na zakrytí všech drážek, otvorů a spár. Čas na omítky. 

Od začátku jsme tak nějak počítali s tím, že budeme dělat strojní sádrové, takže jsem jiné ani nepoptával. Co mě trošku nemile překvapilo byla cenovka. Vrchní patro kolem 120tis (nejlevnější nabídka). No co se dá dělat. Svépomocí by ty omítky moc kvalitní nebyly. Alternativa je samozřejmě strojní jádrová nebo ruční jádrová od profesionálů. Rozhodli jsme se, že strojní sádru zkusíme.

Ještě předtím, než dorazí omítkáři bylo třeba vyměnit jistič – byl potřeba 32C. Tedy podávám žádost na ČEZu, přijíždí elektrikář a za půl hodiny je hotovo. Dalším požadavkem je umístění sila na pozemku. Bohužel vzhledem k vedení nízkého napětí na sloupech před domem je možné, že se silo nevejde na pozemek a budeme ho muset položit před plot – tedy na veřejnou komunikaci. Na úřadě tedy ještě vyřizuji zábor na týden, kdy jeden den vyjde na 10Kč/m2, přičemž se nakonec ukázalo, že se silo přece jen na pozemek vešlo, takže zábor nakonec nebyl zapotřebí.

Pánové v domluvený termín přijíždějí s hromadou “harampádí”. Štafle, hladítka, vodováhy, latě, tyče, potrubí a hromada dalšího, co nedokážu ani pojmenovat.

První den si přichystají prostředí – nalepí ochranné folie na okna, napenetrují zdi a připraví techniku a nářadí.

Za další dva dny jsou omítky hotové a.. páni… najednou to tu vypadá útulně.. Ale také musím říct, že se prostory opticky i zmenšily 😀 

Dostáváme pochvalu, že zdi jsme měli relativně rovné – okometricky kontroluji vrstvy a zdá se že většinou jsme na 1-1,5cm. Prý se někdy setkávají i s 5cm vrstvou. Vše po sobě ještě uklízejí, zametou a odváží náčiní. Nějaká sádra se samozřejmě sem a tam válí, ale není to nic hrozného. Přiznám se, že jsem to čekal horší 😀.

Mimochodem zakrytí trubek přepůlenou chráničkou se ukázalo jako docela praktické – jednak jako mechanická ochrana, ale i jako ochrana před znečištěním.

Po chvíli zjišťujeme, že jsou zahozené asi 4 zásuvky, tak hned podle fotek hledáme umístění a odhalujeme je. Měli jsme ve všech vycpávky ze streč folie, ale někde evidentně nebyly dostatečně vystouplé. 

Každopádně etapa omítek je za námi. Teď jen počkat 10-14 dnů než budou zcela suché 🙂

Popravdě jsem po dokončení přemýšlel, jestli bych do strojních sádrových omítek šel znova. Přecejen se nejedná o malou investici… Pojďme si říct, že stěny vypadají fakt skvěle – hladké, rovné… Ale že by to mělo tak velký efekt oproti standardní sádrové omítce se štukem? To si nejsem jistý…