Velká a důležitá etapa před námi – elektroinstalace. Doporučuji si vzít hrnek ☕kávy. Tohle bude na dlouho 😄

Plán prvků

Ze všech možných zdrojů se nachytřujeme ohledně potřebných prvků a jejich umístění a vše si následně zakreslujeme do půdorysů. Později si ještě vše kontrolujeme společně s elektrikářem.

Označení prvků

Začínáme tedy s jednoduchou částí – označením krabiček na zásuvky či vypínače. Objednávám značkovací sprej z Alzy, kdy jsem vzal tu nejlevnější variantu, kterou ale nedoporučuji – se sprejem se vůbec nepracovalo dobře. Později jsem vzal o trochu dražší a byl super. Někdo to dělá jenom obyčejnou tužkou, ale sprejem vidíte prvky i ze vzdálenosti, takže pak dokážete lépe posoudit, zda ten daný prvek skutečně v dané pozici chcete nebo ne. Co se týče výšky, drželi jsme se 115cm u vypínačů a 50cm u zásuvek. Doporučuji si k tomuto nastavit křížový (ideálně 360°) laser pro jednodušší a rychlejší nastavení stejné výšky.

Krabičky a otvory

Od začátku jsem plánoval zakomponovat nějaké chytřejší řízení (více sepíšu v samostatném článku), což většinou znamená více kabelů, více vodičů a/nebo větší průřezy, někdy to znamená i umístění malých podomítkových modulů do krabiček. Z toho všeho vyplývá potřeba použití hlubokých instalačních krabic a tedy i hlubokých vykružovaných otvorů. 

Rozhodně doporučuji si hned na začátku pořídit alespoň 5ks krabic a otvory jim přizpůsobovat. Proč 5? Protože typicky se dělají “pětirámečky”, takže můžete chtít 5 prvků vedle sebe a k tomu je dobré si krabičky spojit a podle toho otvory vytvořit. Pozor ale také na zvolené vypínače – některé nové/moderní/chytré mají větší velikost než ty “standardní”/hloupé, takže poté je nutné dělat rozestupy mezi otvory větší (my budeme mít ty “hloupé” i když na fotce níže zkoušíme zrovna ty chytré 😀). 

Krabičky jsme nechávali koukat ven 8mm, jelikož na zdi příjde omítka zhruba 1-1,5cm. Více bych nenechával, ať se pak nemusí složitě brousit. 

Co se týče realizace – objednal jsem z Allegra korunkový SDS vrták průměru 80mm (krabička je 68-70mm + nějaká rezerva pro možnost vyrovnání) za necelou stovku – opravdu doporučuji – vydržel celý dům cca 200 otvorů.

Ke každému otvoru je potřeba udělat také drážku pro samotný kabel. Toto jsme dělali obyčejnou flexou a sbíječkou, což bych už příště asi nedělal. Taková hromada prachu… Nejpíše bych si vypůjčil drážkovačku 😀 Drželi jsme se vždy pouze vertikálních drážek pod/nad prvky aby bylo později jasné, kde kabely budou.

Za televizí nám pak ještě bylo doporučeno vytvořit tunel pro jednodušší připojení např. HDMI kabelu.

Sádrování krabic

Po otvorech nastal čas krabice zasádrovat. Beru 2x 25kg elektrikářské sádry v Bauhausu a za pár hodin máme hotovo. Jenom je otrava tu sádru namíchat ve správném poměru s vodou – jednou moc řídké, podruhé zase příliš suché. Nicméně – určitě doporučuji tuto elektrikářskou sádru. Má žlutý odstín a výhoda je, že opravdu rychle schne a skvěle drží. Když jsem později zkoušel zasádrovat něco se sádrou, která se používá na omítky, tak schla strašně dlouho.

Elektrikář

V mezičase poptávám odborníky, kteří by nám s elektroinstalací pomohli. Přecejenom to není úplně triviální úloha. Musím zde zmínit jednu nabídku, kde pán zahrnoval do rozpočtu například i pořízení dálniční známky. To mě pobavilo 🙂

Každopádně. Po chvíli se domlouváme s Fandou z nedaleka, se kterým se skvěle komunikuje, vše vysvětlí a poradí. Dohodli jsme se, že kabely si nataháme sami (samozřejmě podle jeho pokynů) a on poté udělá zapojení rozvaděče a revizi. Častokrát si pak píšeme, voláme a semtam se zastaví u nás na kontrolu. 

Materiál

Jelikož zde půjde o vyšší desítky tisíc, později i statisíce, registruji se u všech prodejců elektro materiálu a poptávám základní kabeláž. Co budeme potřebovat:

Silnoproud

  • CYKY-J 3×1.5 na obyčejná světla či jednoduché vypínače
  • CYKY-J 3×2.5 na zásuvky
  • CYKY-J 5×1.5 na vícero světel, barevná světla, dvojité či sofistikovanější vypínače či jiné ovládání
  • CYKY-J 5×2.5 tři fáze např. na troubu, bojler či 400V zásuvky
  • CYKY-J 5×4 na indukci
  • CYKY-J 5×6 na wallboxy, k bazénu, na venkovní rozvaděč
  • CYKY-J 4×10 na přívod

Slaboproud

  • FTP cat5e – napájení PoE prvků jako kamer či senzorů přítomnosti
  • FTP cat6 – datové zásuvky + access pointy
  • JYSTY 2x2x0,8 – boost tlačítka rekuperace, čidla CO2, termostaty
  • SCY 2×2.5 – reproduktory

Zemnění

  • Zemnicí pásek 30×4
  • Křížová svorka zemnicího pásku SR2
  • Zemnicí drát 10mm
  • Vodič CY 16mm zelenožlutý

Ostatní

  • Hluboká instalační krabice KOPOS
  • Husí krk ⌀16mm
  • Husí krk ⌀25mm
  • Chránička 32/40mm

Začínáme hodně střídmě se 150m od základního silnoproudu – tím alespoň trošku odhadujeme kolik čeho se spotřebovává a jak objednávat dál. Na konci jsme se dostali dohromady na cca 2km kabelů (jenom vnitřek a jenom silnoproud) z toho 800m 5×1.5.

U slaboproudu volím vždy venkovní černé kabely – čistě jenom kvůli větší odolnosti. Dále volím stíněné varianty, jelikož práce s chráničkami je “fakt za trest” 😀 (Při souběhu ale i přesto kabely do chrániček dávám). Na napájení prvků volím “obyčejný” cat5e, jelikož tam nepředpokládám potřebu mít rychlost > 1Gb. Všude jinde používám robustnější cat6. Cat7 mi přišel jako zbytečný luxus (ano, možná toho budu v budoucnu litovat).

Technická místnost

Bylo třeba si ujasnit, kam až je vlastně třeba kabely dostat. Technickou místnost máme ve sklepě, ale neměl jsem jasnou představu o konkrétních prvcích. Po nějakém bádání jsem dospěl k variantě přibližně viz. návrhy níže.

V návrhu počítám s akumulační nádrží, která možná nebude zapotřebí, ale místo si tu případně nechávám.

Tahání kabelů

S elektrikářem jsme se shodli na použití hvězdicové topologie, tedy každý prvek skončí v rozvaděči, kde už bude ovládán buď “hloupě” nebo přes nějaké chytré relé. Výhoda tohoto přístupu je, že si můžeme vybrat jak co bude fungovat. Když budu chtít mít pouze hloupý vypínač, není problém. Budu chtít nějakou chytristiku? Dodám chytré relé a je hotovo. Přestane mě to bavit? Chytré relé zase vyhodím 🙂. Tento přístup pro mě znamená mnohem jednodušší práci – prostě vezmu světlo a od něj natáhnu kabel do rozvaděče. To samé pro vypínač. Zásuvky standardně prosmyčkuji a také do rozvaděče. Nevýhoda je samozřejmě vyšší spotřeba kabelů a také komplikovanější a větší rozvaděč.

Začínám od nejvzdálenějšího místa k rozvaděči. Držím se obvodu a pravých úhlů abych si pak nekomplikoval život při pokládání polystyrenu. V krabičce kabely zakončit s rezervou a oholit. Zde bych vyzdvihnul použití odizolovacího nože, se kterým je odstranění izolace rychlé, jednoduché, přesné a pro mě to byla i super zábava 😀. Stojí 2 stovky a rozhodně se jedná o jednu z nejlepších investic. Neumím si představit odholovat takové množství kabelů něčím jiným. 

Na druhé straně u rozvaděče jsem pak kabely označil běžnou bílou elektrikářskou páskou a popsal fixem. Samotný bílý fix přímo na kabel se mi neosvědčil. V případě smyčkovaných kabelů jsem pak ještě pomocí značicí dutinky označil přívod.

Jak jsem zmínil – v případě souběhu slaboproudu se silnoproudem pak ještě používám extra chráničky. Pro lepší “ukotvení” kabelů si pak v rohu místnosti umístim hmoždinku do zdi a kabely provlíkám skrz stahovací pásku – stejný princip jako při montáži rekuperace. To samé pro kabely na stropě – hmoždinka + stahovací páska a je hotovo 🙂

Venkovní elektro

V této fázi musíme myslet i na elektroinstalaci vně domu. Tzn. brána, branka, osvětlení chodníčků, fasády, kamery.. Ale i napájení technologie bazénu, závlahy či sauny a vířivky a prvků na střeše.

K přilehlým prvkům připravuji vývody skrz zeď, kde se pak do fasády umístí krabička, ze které chráničkou půjdou kabely kam bude potřeba. U vzdálenějšího bazénu, sauny či vířivky jsme se dohodli na vystavení separátního rozvaděče v zahradním domku.

Na střechu vedeme větrací šachtou komína 4 chráničky. V jedné slaboproud, v jedné silnoproud (klimatizace a zásuvka na vánoční osvětlení), v jedné zemnění a v jedné stringy na FVE. Docela jsem se pral s tím, jak vyřešit vývod chrániček z komína. Nakonec jsem koupil z Allegra 2ks 90º pozinkovaných kolen 200x90mm, což je ideální rozměr jak do šachty, tak pro několik chrániček. Z kolen pak udělám takové “céčko” – půlka do komína, půlka ven, tak aby dovnitř nepršelo.

Závěrem

Tohle mě fakt bavilo. Čistá práce u které je třeba si vše dobře promyslet. Dokonce jsem nějakou dobu (vlastně ještě pořád 😀) uvažoval, zda si neudělat nějaký kurz/školení/rekvalifikaci na elektrotechnika – třeba bych si mohl rozvaděč zapojit sám (😀)a poté pomáhat i ostatním lidem. A koneckonců by to možná i nebyla špatná investice – kurzy se pohybují v desítkách tisíc. Problém je spíše případná dlouhá doba studia 🙁.

Jinak před omítkami si určitě nezapomeňte každou stěnu (celou!) nafotit, abyste věděli kudy přiblizně kabely vedou. My jsme krabičky ještě navíc vycpali strečovou folii aby se nezaplnily sádrou.

Zapojení rozvaděče, venkovních prvků, zemnění, výběru strojků/rámečků/klapek a revizi se budu věnovat zase v dalších článcích.